Okey Nasıl Oynanılır – Başlangıç Rehberi

Sevilen oyunlardan Okey, farklı türlere ve kurallara sahip oldukça popüler bir eğlencedir. Mantık ve şansın ön planda olduğu oyunda amaç taşları doğru şekilde dizmek ve eli açan ilk kişi olmaktır. Kuralları en ince ayrıntılarına kadar öğrenerek başarı yakalayabilirsiniz. En sevilen oyunlar arasında üst sıralarda yer alan Okey nasıl oynanılır? Siz de bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız içeriği incelemeye devam edebilirsiniz.

Okey Nedir?

‘’Okey nedir?’’sorusuna bireysel veya takım kurarak oynanan bir masa oyunu şeklinde yanıt vermek mümkündür. Oyunda joker adı verilen taşlar kullanılır. Katılımcılar içerisinde bir dağıtıcı belirlenir. Daha sonra bazı kurallara dikkat edilerek oyuna başlanır. Saat yönünün tersine olacak şekilde oyuncular arasında taş değişimleri olur.

4 tahtası bulunan ve 106 tane taş kullanılan masa oyunu, basit kriterlerden oluştuğu için kolayca öğrenilebilir. Nitekim oyunun popüler olmasının da en büyük nedenlerinden biri budur.

Okey Taşları ve Oyun Kuralları

Okey taşları ve oyun kuralları son derece basittir. Oyuna başlamadan önce bilgi sahibi olarak kolayca adapte olabilirsiniz. Başlangıçta 4 farklı rengi olan taşlardan oyunu ilk başlatana 15, diğer 3 kişiye ise 14 tane olacak şekilde dağıtılır. Kalan diğer jokerler ise ön yüzleri kapalı bir şekilde masada bekletilir.

Deste halinde toplanan taşlardan biri açılarak ‘’sahte okey’’ olarak belirlenir. Bütün jokerlerin yerine kullanma imkanına sahip olur. 15 taşı olan oyuncu elindeki taşlardan birini masaya bırakır ve oyun başlar. 

Okey Oynanışı

Okey oynanışı oldukça basittir ve kolay öğrenilebilir. Oyuncular soldan sağa olacak şekilde taş değişimi yapar ya da ortadan alır. Istakaya belirli bir düzene göre dizer. Yan taraftaki oyuncunun attığı taş, eliyle uyumlu değil ise ortadan yeni bir tane alır ve uygun yere koyar.

Oyuncu, ıstakasını düzenledikten sonra aralarında bir taş belirler ve sağ tarafta bulunan kişinin önüne atar. Perleri oluşturan kişi el bitirmek için uygun taşların gelmesini bekler. “Okey nasıl oynanır?” sorusuna bu şekilde yanıt vermek mümkündür. Kazanan ıstakasını gösterene kadar oyun devam eder.

Okey Taşlarının Dizilimi

Üzerinde sayı olan taşlar iyice karıştırıldıktan sonra beşerli gruplar halinde dizilir. Daha sonra dağıtıcı belirlenir.  Oyunculara jokerler sırasıyla verilir ve oyun başlar. Taşlar farklı renklerdeki aynı sayılar en az 3’lü grup oluşturacak şekilde yan yana dizilir. Diğer yandan 1-2-3 gibi sıralı şekilde de jokerleri yerleştirmeniz mümkündür.

Okey taşlarının dizilimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise 13 sayısından sonra 1’in kullanılmasıdır. 12-13-1 şeklinde sıralama yapılabilir. Grup içerisinde olan bireylerin taş alıp vermesiyle oyun devam eder.

Okey Nasıl Dağıtılır?

Jokerler güzel bir şekilde karıştırıldıktan sonra rakamlar görünmeyecek şekilde ters çevrilir. Daha sonra beşerli gruplar halinde dizilir. Ama 106 taş olduğu için bir tane 6’lı deste olur. Bu fazla olan taş oyunda sahte okey olarak kullanılır.

Oyunu başlatacak olan kişi taş destelerini sırayla dağıtır. Bir kişinin önüne 15 diğerlerine ise 14 joker koyulur. Belirli kurallar çerçevesinde taş değişimleri sırasıyla devam eder. ‘’Okey nasıl dağıtılır?’’ sorusuna kısaca bu şekilde cevap verilir.  

Okey Nasıl Bitirilir?

Oyuncular 14 taşı da per olacak şekilde sıraladıktan sonra gruptan birinin eli açmasıyla sonlanır. Oyunun bitimi üç şekilde olur. Bunlar şu şekilde sıralanır:

  • Normal: Son taş ortaya atılarak oyun biter.
  • Çifte: Joker dizilimi çiftlere göre yapılır. 7 tane ikili grubu tamamlayan kazanır.
  • Okey atarak: Oyuncu elindeki perlerde okeyi kullanmadan ortaya bırakarak oyunu kazanır.

‘’Okey nasıl bitirilir?’’ sorusuna bu seçenekler örnek olarak verilebilir.

Okey Puanlama Sistemi

Okey puanlama sistemi basit ve nettir. Ellerin bitişine göre farklılıklar olur. Bu sistem oyunların çeşidine göre değişiklik gösterir. Normalde perlerini tamamlayarak son taşını ortaya atan oyuncu, kazanan taraf olur. Diğer kişilerden ise 2 puan düşer.

Çifte bitmede ise el açmayan oyuncular 4 sayı kaybeder. Okey atarak bitirilen oyun, kazanan kişi için en avantajlı sistemdir. Kaybedenlerin ceza puanı 2 misline çıkar. Bu durumda oyuncuların puanı eksi 4 olarak belirlenir.

Okey Stratejileri ve İpuçları

Okey oyununda kazanabilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Öncelikle oyuncu taşların dizilimini iyi bilmeli, aynı zamanda nerede kullanıldığına dikkat etmelidir.

Oyunda başarı yakalamak için tecrübe kazanmak önemli okey stratejileri ve ipuçları arasındadır. Ayrıca grupta bulunan diğer bireylerin hareketleri de dikkate alınmalıdır. Diğer yandan sabırlı olmak oyunun en büyük handikaplarından biridir.

Okey Çeşitleri

Okey çeşitleri sayesinde tekdüze bir oyunun yanı sıra değişik eğlence stillerine de sahip olabilirsiniz. Klasik oynama şeklinin dışında farklı alternatiflerdeki seçeneklerden de yararlanabilirsiniz.

Puanlama sistemi, kuralları ve özellikleriyle farklı okey stilleri mevcuttur. Klasik okeyin dışında 101, Rummy, 10 taş gibi çeşitleri takım halinde veya bireysel olarak oynayabilirsiniz.

Okeyde Sık Yapılan Hatalar ve Nasıl Kaçınılır?

Birçok oyuncu daha başarılı olmak için çeşitli hatalar yapmaktan kaçınır. Yapılan en ufak bir yanlış kaybetmenize neden olabilir. Bunlar içerisinde gereksiz taş almak ve biriktirmek de vardır. ‘’Okeyde sık yapılan hatalar ve nasıl kaçınılır?’’ sorusuna şu şekilde cevap verilebilir:

  • Takım olarak oynanan oyunlarda ekip arkadaşıyla iletişim kurmamak 
  • Oyuncuların kenara bıraktığı taşları analiz etmemek
  • Kurallar hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak

Bu tarz hataların önüne geçmek için defalarca oynayıp deneyim kazanabilirsiniz. Diğer yandan gelme yüzdesi daha yüksek olan taşları beklemeyi de unutmamalısınız.

Okeyi Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları

Okeyi eğlenceli hale getirmenin yolları, masa oyunu tutkunları tarafından sıklıkla merak edilir. Bunun için farklı kuralları ve puanlama sistemi olan oyun çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca grup içerisinde ikili takımlar oluşturarak heyecan dolu bir yarış içerisine girebilirsiniz.

Arkadaş ortamlarının vazgeçilmez oyunlarından biri olan okeyi 96 bahis sitesinde daha eğlenceli hale getirmeniz mümkündür. Üstelik sitede sunulan yüksek oranlar sayesinde keyifli dakikalar geçirirken kazanç elde edebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Yorum yapın